preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zemunik

Login
e-Dnevnik

Popis udžbenika

Vremenik

Uvođenjem e-dnevnika Vremenik pisanih provjera se više ne objavljuje izravno na mrežnim stranicama škole već je dostupan svim učenicima i roditeljima putem aplikacije:

e-dnevnik za roditelje i učenike

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Projekt "Misli (na) plavo"
Autor: Maja Vujević, 9. 12. 2022.

Učenici 8. razreda sa svojom nastavnicom Biologije Damirom Terze 1. prosinca 2022. sudjelovali su u projektu „Misli (na) plavo“ – kako more utječe na nas, a kako mi na njega. Sam projekt odvijao se u školskom dvorištu gdje su članovi Društva istraživača mora – 20000 milja iz Zadra postavili svoju kamp kućicu koja je bila baza za jednu od 4 platforme radionice.


Projekt „Misli (na) plavo“ ima za cilj razvoj i provedbu edukativnih sadržaja sa svrhom popularizacije "znanja o moru" među učenicima.


Učenici su sudjelovali u sljedećim platformama:

1. Morski mikrosvijet
Platforma posvećena mikroskopskim organizmima i njihovom značaju, zoo- i fito- plankton te korištenje stereomikroskopa.
 
2. BiŽI - Bioraznolikost životinja infralitorala
Platforma posvećena raznolikosti mora i upoznavanju sudionika sa zanimljivim činjenicama o moru te susret s nekim predstavnicima (školjkaši, bodljikaši, sl.) u akvarijima.

3. Ne KLIMAjte prirodu!
Platforma posvećena klimatskim promjenama i utjecaju klimatskih promjena na morske organizme.

4. STEAM
Platforma posvećena popularizaciji STEAM-a, odnosno predstavljanje razne opreme za istraživanje i rada biologa mora (podvodne ronilice, crpci za uzorkovanje, planktonske mreže).
 
 
Nedovoljna zastupljenost edukacije o moru počinje predstavljati sve veći problem zbog sve snažnijeg utjecaja čovjeka na morski ekosustav.  Morski eko sustav je dominantno obilježje našega planeta te je primarno zaslužan za mogućnost života na Zemlji, glavni pokretač te mjesto najveće bioraznolikosti živoga svijeta.
Zahvaljujemo se Društvu istraživača mora – 20000 milja iz Zadra na poučnom, zanimljivom i drugačijem načinu stjecanja znanja. Svjesni smo potrebe zaštite svih ekosustava, a posebice morskog i zato smo zahvalni što smo mogli sudjelovati i osnažiti se u znanju da bi već sad „Mislili (na)plavo“  – kako more utječe na nas, a kako mi na njega i na taj način doprinijeli zaštiti planeti Zemlji.
 
 
 
 
 




[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju